İletişim

Sosyoloji Bölümü Öğrencilerimizin Üç Projesi TÜBİTAK’ça Desteklenmeye Layık Görüldü

 

Fen-Edebiyat Fakültemiz Sosyoloji bölümü öğrencilerinden Fatma Kaçar, Hüsniye Kaplan, Zeynep Karakurt ve Emine Altun’un sunmuş oldukları proje önerileri, TÜBİTAK 2209 A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri kapsamında desteklenmeye layık görüldü.

Göç ve kadın, toplumsal cinsiyet, pandemi ve çocukların eğitimi gibi oldukça güncel birer akademik yayın niteliği taşıyan konulara değinen bu araştırma sonuçlarının özellikle bölgenin ihtiyaçları bağlamında karar alıcılar ve politika belirleyiciler için rehberlik etmesi hedeflenmekte.

Fatma Kaçar ile Hüsniye Kaplan isimli öğrencilerimizin Suriyeli Sığınmacı Çocukların Covid-19 Pandemisi Sürecinde Eğitimde Yaşadıkları Sorunlar konusunda, Emine Altun’un Din ve Toplumsal Cinsiyet Olgusunun İş Bölümü Bağlamında İncelenmesi: Şanlıurfa Örneği konusunda ve Zeynep Karakurt isimli öğrencimizin Eşleri Kayıp Göçmen Kadınların Karşılaştığı Sosyal Sorunlar konularında yaptıkları projelerin danışmanlıklarını Üniversitemiz Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Sosyoloji bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Gülerce üstlendi.

Özverili bir hazırlık sürecinin ardından öğrencilerin projelerinin onaylandığı haberini sevinçle karşıladıklarını belirten Üniversitemiz Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Şevket Ökten öğrenciler ve danışman hocalarını tebrik ederek kendisinin akademik desteğinin yanısıra bölümün imkanlarının ve kütüphanesinin de projelerin yürütülmesi sürecinde öğrencilerin hizmetinde olacağını ifade etti.

Projelerin en güzel şekilde uygulanarak birer örnek proje teşkil etmeleri için sıkı bir çalışma temposuna gireceklerini ifade eden projelerin danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Hakan Gülerce; “Bu başarıların ardında öğrencilerin kendi özverili çalışmalarının yanında bölümümüzdeki tüm hocalarımızın, bölüm başkanımız Prof. Dr. Şevket Ökten ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof.Dr. Ekrem Bektaş’ın da katkıları var. Özellikle de üniversitenin her alanda başarısının artması için projeler/yayınlar konusunda her türlü desteği sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik’in yönlendirme ve desteklerinin hem bu projelerin ortaya çıkmasında hem de gelecek projelerin üretilmesinde önemli rol oynadığını ifade etmek istiyorum. Öğrencilerimi tebrik ediyor, projenin tüm aşamalarında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. 

Projeyi kazandıklarını öğrendiklerinde çok sevindiklerini ve bunun sadece bir başlangıç olduğunu düşündüklerini vurgulayan Sosyoloji bölümü öğrencilerimiz Emine Altun, Zeynep Karakurt, Hüsniye Kablan ve Fatma Kaçar, üzerinde yıllardır çalışmalar yaptıkları alanda yeni konularda daha detaylı bir şekilde yoğunlaşmaları gerekeceklerini belirterek, hocaların da desteğiyle güzel çalışmalar ortaya çıkaracaklarına inandıklarını ifade ettiler.